Nový Peugeot 2008 v teste: o triedu lepšie auto

Peugeot 2008 sa dočkal novej generácie najneskôr spomedzi všetkých modelov SUV francúzskej značky. Treba však povedať, že čakanie sa vyplatilo. Oproti predchádzajúcej edícii urobila dvetisícosmička výrazný krok vpred. Dizajnovo sa radí medzi najatraktívnejšie vozidlá vo svojej triede, ja nabitá najmodernejšími technológiami a ponúka nadštandardný komfort.

Už pred príchodom novej generácie modelu Peugeot 2008 sa dalo očakávať, že atraktívne SUV s praktickými rozmermi bude na trhu lákadlom. Na slovenských cestách sa objavuje čoraz viac týchto automobilov, a tak sme sa rozhodli novinku otestovať.

20200314 132741

Siahli sme po verzii Allure a pod kapotou sme mali benzínový motor 1,2 PureTech s výkonom 100 koní, šesťstupňovou manuálnou prevodovkou a systémom Stop & Start. V takomto vyhotovení so súčasným uvádzacím bonusom sa auto predáva za 17 390 €.

Elegantný a pohodlný

Skok medzi prvou a druhou generáciou modelu Peugeotu 2008 je markantný. Z nenápadného crossoveru sa stalo sebavedomé SUV, ktoré zaujme hneď na prvý pohľad. Dominantná je predovšetkým predná časť vozidla s mohutnou maskou, tvarovanou kapotou a dennými LED svetlometmi. Autu ďalej dodávajú šarm výrazné blatníky a ostré línie.

Nový Peugeot 2008 - akciová ponuka:

Využite služby ONLINE: cenové ponuky, návrh i schválenie financovania, tiež poistenie vozidla mailom. Možnosť prihlásenia vozidlá a jeho dezinfekcia a individuálneho odovzdania pred vašim domom. Viac tu: Bezpečný online predaj nových i jazdených vozidiel

Nový PEUGEOT 2008 s inovatívnym interiérom PEUGEOT i-Cockpit® 3D, vyspelými technológiami a ponukou výkonných a účinných spaľovacích aj elektrických motorov:

Už za 145€/MESIAC* 

*Pri akontácii 8 519,50 € platíte od 145,22 €/mes. Je potrebné uzavretie havarijného, zákonného poistenia a poistenia finančnej straty už za 52,52 €/mes.

Nový Peugeot 2008 stojí na variabilnej platforme CMP, vďaka ktorej dokáže využívať aj elektromotor bez toho, aby stratil z objemu batožinového priestoru (405 litrov). Nové SUV je dlhé 4300 mm, široké 1987 mm a vysoké 1550 mm. Jeho všestrannosť podporujú dvojité dno kufra a sklápajúce sa zadné sedadla, vďaka čomu sa dá vytvoriť takmer rovná plocha.

Výrobca si dal záležať na výbave a priestrannosti interiéru. Privítajú vás pohodlné sedadlá s príjemným poťahom a veľmi podstatnou informáciou je, že aj pasažieri sediaci vzadu majú dostatok priestoru na nohy. Vodiči si budú pochvaľovať moderný Peugeot i-Cockpit. Jeho súčasťou je inovatívna prístrojová doska s 3D zobrazením informácií, športovo tvarovaný volant a veľká HD dotyková obrazovka v stredovom paneli.

Nabitý technológiami

Samostatnou kategóriou sú asistenčné technológie, vďaka ktorým sa šoférovanie posúva k poloautonómnej jazde. Peugeot 2008 disponuje aktívnym udržiavaním v jazdnom pruhu, adaptívnym tempomatom, parkovacím asistentom, systémom automatického brzdenia, rozšíreným rozpoznávaním dopravných značiek či snímaním mŕtveho uhla. Nechýbajú ani funkcie konektivity, navigácia alebo moderný zvukový systém. Samozrejme, v závilosti od toho, do akej verzie zainvestujete.

Vo výbave Allure sme mali oproti základnému vyhotoveniu Active bezkľúčové štartovanie, cúvaciu kameru, elektronickú parkovaciu brzdu alebo štyri zásuvky USB (dve vpredu a dve vzadu). Úprimné povedané, tieto pomôcky nám úplne stačili, ale ak chcete zažiť ešte väčší komfort a požadujete všetky bezpečnostné technológie, verzie GT Line a GT splnia určite aj požiadavky tých najnáročnejších klientov.

Niekomu môže v danej verzii chýbať navigačný systém, ale tento problém sa dá ľahko vyriešiť prostredníctvom funkcií konektivity. Po prepojení mobilu s autom cez Apple CarPlay, Android Auto či Mirror Link budete mať k dispozícii navigáciu alebo si môžete púšťať hudbu podľa vlastného výberu cez Spotify a iné aplikácie. Samozrejmosťou je aj handsfree telefonovanie. Po spárovaní mobilu s dotykovou obrazovkou už nemusíte na prijímanie hovorov chytať do ruky váš smartfón. Na záver treba dodať, že oproti prvej generácii dvetisícosmičky urobil Peugeot očividný progres aj v oblasti konektivity.

SUV pre každého           

Nový Peugeot 2008 nás zaujal už od prvého momentu. Po prechode nového auta sa často spoznávate s jazdnými vlastnosťami, reakciou spojky, bŕzd, plynového pedálu alebo prevodovky. Tentoraz sme počiatočné problémy nemuseli prekonávať. Šikovné SUV malo dobrú odozvu, šesťstupňový manuál bol výborne sprevodovaný a motor bez problémov zvládal jazdu v meste aj mimo neho. Rovnakú pohonnú jednotku 1,2 PureTech s výkonom 100 koní sme testovali aj v decembri s modelom Peugeot 208 a ten reagoval o niečo svižnejšie. Vzhľadom na váhu jednotlivých vozidiel je to však logické.

Peugeot 2008 Interiér
Peugeot 2008 2020 1024 80

V prípade potreby sú dostupné aj výkonnejšie varianty. Nový Peugeot 2008 ponúka benzínové motory 1,2 PureTech s výkonom 100, 130 a 155 koní. Posledný z agregátov je v ponuke iba vo verzii GT s osemstupňovou automatickou prevodovkou. Naftové motory 1,5 BlueHDi majú výkon 100 alebo 130 koní. Výkonnejšie jednotky je možné pri dieslovej aj benzínovej verzii takisto kombinovať s osemstupňovým automatom.

Výrobca udáva, že kombinovaná spotreba pri všetkých typoch benzínových motorov sa nedostane nad úroveň 5 litrov na 100 kilometrov. Pri dieslových motoroch je to dokonca pod hranicou 4 litrov. Z našich skúseností môžeme povedať, že v prípade využitia módu Eco a opatrného zaobchádzania s plynovým pedálom je možné tieto hodnoty aspoň približne udržať. Na druhej strane, v tradičnom móde je auto oveľa sviežejšie, má dobrý odpich a je ťažké nevyužiť jeho potenciál. Potom však musíte počítať s tým, že pohonné hmoty z nádrže zmiznú rýchlejšie.

Páčil sa ti tento článok? Podel sa s ním s ostatnými