Elektrický Peugeot 308 dorazí o dva roky

Automobilka pôvodne nepočítala s tým, že nový Peugeot 308 sa dostane do predaja aj v čisto elektrickej verzii. Zvýšený dopyt po vozidlách s alternatívnym pohonom v Európe však zmenil plány. V roku 2023 by mala doplniť ponuku spaľovacích motorov a hybridov aj elektrická „tristoosmička“.

ZVÝŠENÝ DOPYT

Peugeot pred pár rokmi predstavil stratégiu, v rámci ktorej hlásal, že výhradne elektrický pohon je vhodný predovšetkým pre mestské autá, ktoré nepotrebujú veľký dojazd. Naopak, zvyšok modelového portfólia by mal využívať plug-in hybridný pohon.

Peugeot 308

Vývoj techniky a zmena trendov si vyžiadali iný prístup. Dôvodom je rastúci záujem o elektromobily, čo potvrdzuje aj predajnosť elektrických Peugeotov. „Modely 208 a 2008 patria medzi najžiadanejšie autá vo svojej kategórii. Jedno z desiatich predaných vozidiel je elektrické a ich podiel sa ešte bude zvyšovať. Už teraz vidíme zvýšený dopyt po elektromobiloch v triede hatchbackov, kde spadá aj Peugeot 308,“ vysvetlil produktový riaditeľ značky Peugeot Jerome Micheron, ktorý očakáva príchod elektrickej „tristoosmičky“ v roku 2023.

VYLEPŠENÁ PLATFORMA PRE ELEKTRICKÝ PEUGEOT 308

Automobilka má výhodu v tom, že najnovšia generácia modelu Peugeot 308 stojí na multifunkčnej platforme EMP2. Tá je pripravená na využívanie plug-in hybridného pohonu, elektromotora aj spaľovacích pohonných jednotiek bez toho, aby sa menil vnútorný priestor vozidla.

Peugeot 308

Navyše, Peugeot počíta s vytvorením derivátu spomenutej platformy s označením eVMP, ktorý sa dostane na scénu práve o dva roky a bude dostupný aj pre tretiu generáciu modelu 3008. Vďaka tejto novinke by sa mohol zvýšiť dojazd vozidiel až na 650 kilometrov na jedno nabitie podľa metodiky WLTP. Vylepšenie platformy umožní aj zvýšenie výkonu až na 250 kW a pohon všetkých štyroch kolies.

Zatiaľ je otázne, na aké konkrétne hodnoty sa dostane elektrický Peugeot 308. Využitie maximálneho výkonu bude aktuálnejšie asi v prípade väčších modelov. Z hľadiska dizajnu sa však neočakávajú výraznejšie zmeny oproti súčasnej verzii. Hlavným súperom elektrickej „tristoosmičky“ v rámci segmentu by mal byť Volkswagen ID.3.

Peugeot 308