Peugeot Expert: Dodávka s bohatými možnosťami

Francúzska značka je dlhodobo aktívna v oblasti elektrifikácie automobilov. Alternatívny pohon sa snaží poskytovať takmer pri každom modeli, ale teraz zašla ešte ďalej. Dodávka Peugeot Expert dostane aj vodíkovú verziu s podtitulom Hydrogen, pričom sa doteraz predávala vo vyhotoveniach so spaľovacími motormi aj elektromotorom.

Nové úžitkové vozidlo bude stáť na inovatívnej platforme EMP2 a skombinuje plug-in vodíkový systém s palivovými článkami a lítiovo-iónovú batériu. Vodík v nádrži napája palivové články, ktoré vytvárajú elektrickú energiu potrebnú na pohon vozidla aj na dlhšie vzdialenosti. Vysokonapäťová batéria zabezpečí energiu na dynamický výkon.

Peugeot Expert

Vodíkový Peugeot Expert bude využívať batériu najmä ako pomocný zdroj energie pri zrýchľovaní, predbiehaní alebo jazde do kopca. Vo väčšine prípadov, teda v rámci jazdy pri ustálenej rýchlosti, ho budú napájať palivové články.

VODÍKOVÝ PEUGEOT EXPERT ZVLÁDNE 400 KM

Automobilka chce vyhovieť dopytu zo strany firemného sektora. Ten sa snaží pri podnikaní zohľadňovať otázku ekológie a má potrebu znižovať produkciu emisií CO2. Na druhej strane, relatívne dlhé nabíjanie batérií mu túto snahu komplikuje. Výhodou vodíkového pohonu je, že nádrž doplníte v priebehu troch minút a budete disponovať dojazdom 400 kilometrov podľa metodiky WLTP.

Peugeot Expert

Lítiovo-iónové batérie ukryté v útrobách dodávky majú kapacitu 10,5 kWh a výkon 90 kW. Ich nabíjanie sa realizuje tradične cez trojfázovú palubnú nabíjačku. Okrem toho najnovší „derivát“ modelu Peugeot Expert disponuje aj systémom rekuperácie.

Vodíková dodávka bude dosahovať výkon maximálne 100 kW, čo je rovnaká hodnota ako v prípade elektrickej verzie. Dostupné sú tri jazdné režimy – Eco s možnosťou maximálneho dojazdu a výkonom 60 kW, Normal pre každodenné využívanie s výkonom 80 kW a Power s výkonom 100 kW na prevoz ťažkého nákladu.

DVE DĹŽKY, JEDNA VÝBAVA

Zákazníci si budú môcť vybrať medzi dvoma dĺžkami karosérie – Standard (4,95 m) a Long (5,3 m). Zároveň sa nemusia báť, že by vzhľadom na alternatívny pohon prišli o úžitkový priestor. Do dodávky sa zmestí 6,1 m3 nákladu pri užitočnom zaťažení do 1100 kg. Existuje ešte možnosť ťahať príves s hmotnosťou do 1000 kg.

Z hľadiska výbavy však nemáte na výber. Vodíkový Peugeot Expert ponúka dve samostatné sedadlá v kabíne, dvoje posuvných dverí, 17-palcové disky, elektrickú parkovaciu brzdu, manuálnu klimatizáciu, parkovaciu kameru a 7-palcovú stredovú dotykovú obrazovku.

Peugeot Expert

S predajom modelu začne Peugeot do konca kalendárneho roka 2021. Najskôr bude dostupný pre firemných klientov vo Francúzsku a v Nemecku. Na Slovensku ešte chýbajú vodíkové pumpy, prvé by dve by sa mali objaviť v tomto roku.